
Jak stosować kosmetyki z retinolem?

Redaktorzy magazynu Elle Ukraina szczegółowo opowiedzieli o retinolu (forma witaminy A) zawartym w kosmetykach. Wśród rekomendacji beauty-redaktorki znalazło się serum PRO-HEAL® SERUM ADVANCE+® od iS CLINICAL®.
Wokół retinolu jest wiele plotek i wątpliwości, ktoś zachwyca się produktami, które zawierają retinol,a inni boją się takie stosować. Wynika to z tego, że nie wszyscy wiedzą, co to za substancja, dlaczego tak dużo się o niej mówi i jak działa na skórę. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co chciałaś wiedzieć o kosmetykach na bazie retinolu.
Wydaje się, że trądzik i zmarszczki to problemy skórne z różnych światów. Jednak w celu leczenia trądziku oraz w celu redukcji zmarszczek, kosmetolodzy polecają stosowanie produktów z retinolem. Czym jest ten składnik, który może rozwiązać tak różne problemy?
Czym jest retinol?
Retinol jest formą witaminy A, która jest szeroko stosowana w kosmetykach. Retinol zalicza się do grupy retinoidów. Retinoidy obejmują związki takie jak kwas retinowy, retinaldehyd, retinol, palmitynian retinolu, octan retinolu.
Najskuteczniejszym rodzajem retinolu dla skóry twarzy jest czysty kwas retinowy. Po nałożeniu na skórę natychmiast zaczyna oddziaływać na komórki naskórka.
Pozostałe pochodne muszą przejść szereg reakcji chemicznych, zanim zostaną przekształcone w kwas retinowy, zanim zaczną działać. To właśnie kwas retinowy jest najpotężniejszym retinolem dla skóry twarzy o najskuteczniejszym działaniu. Ale ma też najpoważniejsze skutki uboczne. Dlatego kwas retinowy jest rzadko stosowany w kosmetykach, zastępują go innymi retinoidami o łagodniejszym działaniu.
Jaka jest różnica między witaminą A a retinolem?
Na etykietach kosmetyków można znaleźć obie nazwy. Czy to oznacza, że to jest to samo? A jeśli nie, jaka jest różnica między witaminą A a retinolem?
Witamina A jest niezbędna dla organizmu człowieka. Bierze udział w syntezie białek, reguluje przemianę materii, stymuluje odnowę komórkową. Przy braku witaminy A następuje spadek odporności, pogorszenie wzroku, suchość i wiotkość skóry – a to tylko część przykrych konsekwencji.
Retinol jest formą witaminy A o zwiększonej biodostępności. Cząsteczki retinolu są bardzo małe, dzięki czemu mogą przenikać do głębszych warstw skóry.
Retinoidy stosowane w kosmetyce i dermatologii dzielą się na naturalne i syntetyczne. Formy naturalne obejmują octan retinolu, retinol, tretinoinę i retinaldehyd; formy syntetyczne obejmują adapalen, tazaroten i izotretynoinę. Te pierwsze przechodzą wieloetapową przemianę do kwasu retinowego, te drugie działają natychmiastowo. Ze względu na różnicę w działaniu retinoidy naturalne stosowane są w kosmetyce, natomiast syntetyczne wchodzą w skład preparatów farmakologicznych o działaniu terapeutycznym.
Jak działa retinol i dlaczego skóra go potrzebuje?
Retinol działa stymulująco na komórki skóry, powodując ich szybszą odnowę. Za to cenią go kosmetolodzy. Wiele produktów do twarzy z retinolem jest wielofunkcyjnych i można je stosować w terapii trądziku, pielęgnacji anti-aging, redukcji przebarwień itp. Przyjrzyjmy się bliżej jakie właściwości ma retinol, czy ma niepożądane skutki uboczne i jakie funkcje pełni jako składnik preparatów kosmetycznych.
Zalety retinolu dla skóry
Kurs stosowania produktów z retinolem skutecznie rozwiązuje wiele problemów skórnych. Produkty z retinolem do twarzy znane są z szerokiego spektrum działania:
- redukcja zmarszczek;
- redukcja przebarwień;
- regulacja produkcji sebum;
- zwężenie i oczyszczenie ujść gruczołów łojowych;
- leczenie trądziku i blizn potrądzikowych;
- poprawa kolorytu skóry;
- poprawa jędrności i elastyczności skóry;
- złuszczanie;
Przeciwwskazania do stosowania retinolu
Pomimo tego, że retinol może zwalczyć niedoskonałości skóry, należy go stosować ostrożnie oraz zgodnie z zaleceniami specjalisty. W przypadku wystąpienia nietypowych reakcji skórnych po zastosowaniu retinolu należy natychmiast odstawić lek. Produkty na bazie retinoidów nie należy stosować:
- w okresie starania się o dziecko, ciąży oraz czas karmienia piersią;
- okresie długotrwałej i intensywnej ekspozycji na słońce;
- w razie uszkodzeń, podrażnień i naruszenia ciągłości skóry – nakładanie retinolu na skórę w takich okolicznościach mogłoby skończyć się poważnymi podrażnieniami.
Skutki uboczne retinolu
Jeśli na opakowaniu nie podano dokładnego stężenia retinolu, prawdopodobnie jest go bardzo mało w składzie. Takie kosmetyki można stosować bez obaw. Dermokosmetyki i produkty z linii profesjonalnych zawierają wyższe stężenia retinolu, dlatego zazwyczaj wprowadza się je do pielęgnacji stopniowo, zaczynając od aplikacji 1-2 razy w tygodniu. Jeśli instrukcje nie są przestrzegane, produkty do twarzy z retinolem mogą prowadzić do szeregu skutków ubocznych: podrażnienia skóry; występowanie nietypowych reakcji alergicznych; u kobiet w ciąży – mutacje genetyczne płodu; jeśli nie używasz kremu z filtrem – oparzenia i przebarwienia; Retinol jest przeciwwskazany dla skóry cienkiej i wrażliwej.
Retinoinian retinylu
Retinyl retinoate to hybryda retinolu i kwasu retinowego. To nowoczesny retinoid, porównywalny w swoim działaniu do kwasu retinowego, ale nie wykazuje takich skutków ubocznych. Na przykład nie zwiększa nadwrażliwości skóry na światło, więc produkty z retinoinianem retinylu można stosować w trakcie porannej rutyny pielęgnacyjnej.
Retinaldehyd
Retinaldehyd to nowoczesna forma witaminy A, która niedawno weszła na rynek koreański. Udowodniono, że jest 10 razy silniejszy niż zwykły retinol, a jednocześnie jest znacznie łagodniejszy i zatrzymuje wodę w naskórku.
Jak należy stosować kosmetyki z retinolem?
Stosowanie retinolu powinno odbywać się pod nadzorem kosmetologa lub dermatologa. W ciągu pierwszych kilku tygodni bądź przygotowany na nieprzyjemne reakcje skórne, takie jak silna suchość, łuszczenie się i nadwrażliwość. Zacznij od stosowania kosmetyku z retinolem 1-2 razy w tygodniu. Jeśli skóra reaguje normalnie, można stopniowo przejść do codziennego stosowania.
Poznaj nasze wskazówki, jak prawidłowo stosować kosmetyki do twarzy z retinolem.
- Oczyść skórę żelem oczyszczającym (dla skóry suchej zalecamy krem lub mleczko oczyszczające).
- Dokładnie osusz twarz ręcznikiem papierowym.
- Aplikuj produkt z retinolem. Można go stosować zarówno na całą twarz, jak i na wybrane partie twarzy.
- Produkty z retinolem stosuj raz dziennie, wieczorem, ponieważ zwiększają one wrażliwość skóry na promieniowanie UV.
- Rano nałóż krem ochronny SPF.
- Retinol może początkowo wysuszać skórę i powodować łuszczenie się skóry, dlatego łącz go z preparatami nawilżającymi.
- Zapytaj kosmetologa lub dermatologa o to, jak najlepiej możesz połączyć produkty do pielęgnacji skóry z retinolem.
Serum z witaminą C i retinolem Pro-Heal Serum® Advance+®
Serum zawiera ulepszoną formę kwasu askorbinowego (witamina C) w połączeniu z retinolem 1%, silnym ekstraktem z liści oliwki europejskiej oraz witaminą E. Serum zapewnia działanie uspokajające i przeciwzapalne, które zostało potwierdzone klinicznie. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, likwiduje trądzik różowaty oraz rumień. Skuteczny w leczeniu trądziku pospolitego III-IV stopnia.
Powiązane Posty
Wyszukaj na stronie
Najnowsze wpisy
Rubryki
- Bez kategorii (1)
- Eksperci (11)
- Media (12)
- Recenzje (6)
- Wiadomości firmy (13)
- Wiadomości marki (21)